Bizi Takip Edin!


Bizlerden Haberder olmak için Sosyal Medya Hesaplarımızdan takip edin

http://bulentizci.com/ http://bulentizci.com/  

@ Tüm Hakları Saklıdır.
2016 - 2024
HR Bilişim Web Tasarım Hizmetleri

Sakarya Gözlem Dergisi Köşe Yazısı

Sakarya Gözlem Dergisi Köşe Yazısı

Sakarya Gözlem Dergisi Köşe Yazısı

Merhaba Fotoğraf dostları :

 

Kış ve ilkbaharın sayılı günlerinin ardından yaza kavuştuk serin günler geride kaldı ve sıcaklar oldukça etkili.

en güzel fotoğrafların ilkbahar ve sonbaharda çekildiğini düşünebiliriz ama yazında fotoğraf çekilmez diye düşünmemeliyiz.

günün  her saatinde her türlü hava koşulunda fotoğraf çekebilirsiniz yeterki uygun bakış açınızı bulun 

 

Model çekimi yaparken Fotoğrafa yeni başlayanlar için güneşin neredeyse tam dik geldiği sert öğlen güneşinde fotoğraf çekmek, modelin yüzünde oldukça keskin ve koyu gölgeler olacağı anlamına geliyor. Sadece bu da değil, güneşi arkanıza aldığınızda modelin işini imkansızlaştırmış oluyorsunuz. Mutlu bir anı fotoğraflamak isterken kızgın, acı çeken bir yüz ifadesiyle karşılaşıyorsunuz ister istemez.

Neredeyse gözlerinizi açamadığınız güneş ışığı altında flaş açmak biraz garip gelebilir ama Dolgu Flaşı (Fill Flash) gölgeleri azaltmak veya yumuşatmak için en kolay yöntem olacaktır. Çünkü makinenizin dahili flaşını kullanarak güneş altında fotoğraf çektiğinizde özellikle göz altlarında oluşan koyu gölgeyi yok edebilirsiniz.

Giriş seviyesindeki çoğu D-SLR kamera bile “flash compensation / flaş telafisi” başlığı altında, dahili flaşın ışık şiddetini ayarlamanızı sağlar. Güneşin şiddetine göre flaşınızın gücünü değiştirerek daha tatmin edici sonuçlar elde edebilirsiniz.

Dolgu flaşı kullanmanın bir avantajı da arka planı biraz daha karanlık göstererek modelin daha vurucu olmasını sağlamasıdır.  Ayrıca flaşın gözlerde yarattığı parlaklık da ilgiyi gözlere kaydırarak etkiyi arttırır.

Güneşte fotoğraf çekmenin bir kolay yolu da sert güneş ışığından kaçınıp gölgede çekim yapmaktır. Burada esas nokta daha homojen bir ışık kullanarak gölgelerin oluşmasını önlemektir. Gölge yapan nesneyi dev bir softbox veya şemsiye gibi düşünebilirsiniz.

 

Tabi ki kimseden yanında reflektörle gezmesini beklemiyorum –ki çantasında katlanabilir bir reflektör taşıyan arkadaşlarımın sayısı oldukça fazla-. Ama bu demek değil ki ışığı reflektör olmadan yansıtamazsınız. Fotoğrafı çekeceğiniz bölgedeki herhangi bir beyaz veya açık renkli bir nesne işinizi görecektir. Sonuçta prensip aynı, bir yerden yansıyarak yumuşayan ışıkla gölgeleri yok etmek.

Böyle bir durumda etrafınıza bakın, kullanabileceğiniz bir şeyler bulma ihtimaliniz yüksek. Örneğin piknik alanında iseniz piknikçilerden alüminyum folyo isteyip onu bile kullanabilirsiniz. 

Yeni bir sayıda yeni bir konuda buluşmak üzere ışığınız daim olsun 

 info@bulentizci.com


Çevrenizle Paylaşın :   http://bulentizci.com/   http://bulentizci.com/   http://bulentizci.com/     951 Görüntülenme

Etiketler : #